Türkçe İngilizce Google Play App Store 0 (212) 222 28 82

Çocuklar Okumanın Meyvesini Miniatürk’te Toplayacaklar

Çocuklar Okumanın Meyvesini Miniatürk’te Toplayacaklar İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür AŞ ve Herkese Kitap Vakfı’nın işbirliğiyle düzenlenen “Kitap Hediye Günü” bu yıl da Miniatürk’te kutlanacak.

Çocuklar Okumanın Meyvesini Miniatürk’te Toplayacaklar

Çocuklar Okumanın Meyvesini Miniatürk’te Topladılar

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür AŞ ve Herkese Kitap Vakfı’nın işbirliğiyle düzenlenen “Kitap Hediye Günü” bu yıl da Miniatürk’te kutlandı.

Toplumda kitap hediye etme konusunda farkındalık oluşturmak ve çocuklara kitap okuma alışkanlığı kazandırmak amacıyla, her yıl Nisan ayının üçüncü pazar günü düzenlenen “Kitap Hediye Günü”, 15 Nisan’da Miniatürk’te gerçekleştirildi.

 

“Çocuklarınıza kitap hediye etmeyi unutmayın”

Etkinlikte çocuklarına kitap hediye etme alışkanlığı olan ülkeler sıralamasında Türkiye’nin 140’ıncı sırada yer aldığına dikkat çekilerek “Okumalarını istiyorsak çocuklarımıza kitap hediye etmeyi bir alışkanlık haline getirmeliyiz.” mesajı verildi.

İlki 2016 yılında gerçekleştirilen ve bu yıl üçüncüsü kutlanan “Kitap Hediye Günü” için İstanbul Minatürk’te bulunan “Kitap Ağacı” kitaplarla donatıldı ve çocuklar ağaçtan meyve yerine hediye olarak kitapları topladılar.

 

İBB Kültür AŞ’nin Kitap Hediye Günü’nü destekliyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kültür A.Ş, Herkese Kitap Vakfı ve Yayıncılar Birliği’nin işbirliği ile Miniatürk’te düzenlenen ve saat 11.00’de başlayan Kitap Hediye Günü’nde açılış konuşmasını yapan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Miniatürk İşletme Müdürü Resul Erkan, İBB Kültür AŞ’nin Kitap Hediye Günü’nü her yıl desteklediğini belirterek, kitap okumayı sevdirip yaygınlaştırmak ve çocuklara kitap hediye edilmesini teşvik etmek amacıyla bu etkinliğin düzenlendiğini belirtti.

 

Her Yıl Nisan Ayının Üçüncü Pazar Günü “Kitap Hediye Günü”

Herkese Kitap Vakfı Kurucu Genel Başkanı Bülent Şenver de konuşmasında kitabın en değerli hediye olduğunu belirterek, “Her yıl Nisan ayının üçüncü pazar günü insanların birbirlerine kitap hediye etmesini istiyoruz. IPSOS araştırma şirketinin yaptığı bir araştırmada çocuklarına kitap hediye etme alışkanlığı olan ülkeler sıralamasında Türkiye 180 ülke arasında sonlarda 140’ıncı sırada yer alıyor.  Çocuklarımıza kitap hediye etmeyi bir alışkanlık haline getirmeliyiz. Bir kitap bir gelecektir. Her kitap yeni bir pencere açar. Okuyan Türkiye için birbirimize kitap hediye etmeyi unutmayalım.” dedi.

 

İstanbul’un Çeşitli Yerlerine Bırakılan Hediye Kitaplar

Kitap Hediye Günü’nde çeşitli alışveriş merkezlerinde bugüne özgü etkinlikler yapıldı. Kitapevleri kitap dostları için özel sürprizler hazırladı. Sanatçılar, iş adamları, yazarlar ve vatandaşlar tanımadıkları bir kişiye kitap hediye etmek ve bulanları sevindirmek için içine özel bir not yazdıkları kitapları şehrin çeşitli yerlerine bıraktılar. Kitaplarını bırakırken çektikleri videoları sosyal medyalarında #KitapHediyeGünü etiketi ile paylaşarak arkadaşlarını da kitap bırakmaya davet ettiler.

Miniatürk’te düzenlenen etkinlik, ileride kitap okumayı sevmenin meyvesini toplayacak çocukların unutulmaz anıları arasındaki yerini aldı.