Türkçe İngilizce Google Play App Store 0 (212) 222 28 82

Erişilebilir Turizm, Engelsiz İstanbul

3 Aralık Dünya Engelliler Günü sebebiyle İstanbul Büyükşehir Belediyesi 30 engelliye İstanbul’daki müzeleri gezdirdi.

Erişilebilir Turizm, Engelsiz İstanbul

3 Aralık Dünya Engelliler Günü sebebiyle İstanbul Büyükşehir Belediyesi 30 engelliye İstanbul’daki müzeleri gezdirdi. Gezi sırasında engellilerin müzelerde engelsiz şekilde dolaşabilmelerini hedefleyen “Erişilebilir Turizm, Engelsiz İstanbul” projesinin de  tanıtımı yapıldı. İstanbul Kalkınma Ajansı’nın (İSTKA) desteğiyle, Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı tarafından yürütülen proje, aralarında Miniatürk ve Panorama 1453 Tarih Müzesi’nin de olduğu 7 müzeyi kapsıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Halkla İlişkiler Müdürlüğü, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü sebebiyle 30 engelli için Arkeoloji Müzesi, Kariye müzesi, Büyük Saray Mozaikleri Müzesi, Ayasofya Müzesi, Miniatürk Müzesi ve Topkapı Sarayı temsilcilerinin de katıldığı gezi programı düzenledi. Organizasyon kapsamında engelliler, Ayasofya Müzesi,  Panorama 1453 Müzesi ve Miniatürk Müzesi’nde gezdirildi.

Gezi programında, müzelerdeki erişilebilirlik çalışmalarına katkı sağlayarak engellilerin müzelerde bireysel olarak engelsiz şekilde dolaşabilmelerini hedefleyen “Erişilebilir Turizm, Engelsiz İstanbul” projesinin de tanıtımı yapıldı. İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) tarafından desteklenen proje ile İstanbul’a gelen yerli ve yabancı engelli turistler için daha nitelikli bir turistik gezi imkânı sunulması hedefleniyor.

Program kapsamında Arkeoloji Müzesi, Kariye müzesi, Büyük Saray Mozaikleri Müzesi, Ayasofya Müzesi, Miniatürk Müzesi ve Topkapı Sarayı temsilcilerine toplam 19 adet tekerlekli sandalye teslim edildi.

ENGELLİ TURİZMİ İSTANBUL İÇİN ARTI DEĞER

İstanbul’u “erişilebilirlik” konusunda küresel turizmde rekabet edebilir düzeye getirmek için planlanan proje, dünyada büyük bir hacme sahip olan engelli turizmini, İstanbul için artı değer haline getirecek.

Proje kapsamındaki müzeler ve içerikleri konusunda hazırlanacak bilgilendirme kiti­yle engellilerin müze ziyaretlerinin kalitesi arttırılacak.Türkçe ve İngilizce dil seçeneği sunan bu bilgilendirme kiti, ve müze içerikleri web sitesine yüklenecek. Ziyaretçi bilgi almak istediğinde, hem web sitesinden hem de eser hakkındaki belirlenecek kodu cep telefonuna girerek bilgiye erişim sağlayabilecek. Ayrıca müzeler arasında ücretsiz servis hizmeti verilerek engelli ulaşımı sağlanması planlanlanıyor. Proje, her aşaması geliştirilebilir ve parkura yeni eklenebilecek kurum ve müzelerle sürdürülebilir olma özelliğine sahip.