Türkçe İngilizce Google Play App Store 0 (212) 222 28 82

Hediyem İstanbul 2. Desen Tasarım Yarışması’nın ödülleri sahiplerini buldu

Hediyem İstanbul 2. Desen Tasarım Yarışması’nın ödülleri, Miniatürk'te düzenlenen bir törenle sahiplerini buldu.

Hediyem İstanbul 2. Desen Tasarım Yarışması’nın ödülleri sahiplerini buldu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kültür A.Ş. tarafından, İstanbul temalı hediyelik eşyalar tasarlamak ve üretmek amacıyla kurulan “Hediyem İstanbul” adına bu yıl ikincisi düzenlenen Desen Tasarım Yarışması’nda dereceye girenlerin ödülleri, Miniatürk’te düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Dereceye giren eserler, Miniatürk Sergi Salonu’nda sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Eserlerin toplandığı kataloglar da açılışa katılan ziyaretçilere hediye edildi.

Prof. Atan: Bu sanat faaliyeti için Kültür A.Ş.’ye teşekkür ediyoruz

Jüri Üyesi Prof. Dr. Ahmet Atan, törende yaptığı konuşmada, düzenlenen Desen Tasarım Yarışması’nda dereceye giren eserlerin ticarî ürünlerde değerlendirileceğini; ancak böyle bir yarışma düzenlenmesinin başlı başına bir sanat faaliyeti olduğunu vurguladı. Bu sebeple İBB Kültür A.Ş.’ye teşekkür eden Prof. Atan, İstanbul temalı desenlerin hediyelik eşyalar üzerinde yer almasının, İstanbul’un tanıtımına sağlayacağı katkının kültür ve turizm açısından önemine işaret etti.

Yarışmaya gönderilen eserler arasında seçim yaparken hayli zorlandıklarını belirten Prof. Atan, katılımın yüksek olmasının kendilerini mutlu ettiğini ve sanat adına umutlandırdığını ifade etti.

Genel Müdür Kütük: Yarışmamız, giderek daha büyük bir sanat faaliyetine dönüşecek

Kültür A.Ş. Genel Müdürü Nevzat Kütük de, yaptığı konuşmada, “Kültür A.Ş. olarak İstanbul’un kültürüne, sanatına hizmet ederken, yeni değerler üretmeyi, şehrin ihtiyaçları doğrultusunda doğru ve yararlı çalışmalar yapmayı da bir görev biliyoruz” dedi.  

Nevzat Kütük, şöyle konuştu:

“Hediyem İstanbul, kurulduğu günden bu yana, bu alandaki çalışmalarla isminden bahsettirmeye başladı. Özellikle bu alana dönük çalışmaları olan değerli sanatçılarımızın katkılarını bir yarışma vesilesiyle alana katma fikrini değerli buluyorum. Tasarım mutfağımızı böylelikle daha geniş bir sanatçı kitlesiyle paylaşmış oluyoruz.”

Genel Müdür Kütük, Desen Tasarım Yarışması’nın, daha fazla kişinin İstanbul üzerine düşünmesine imkân sağladığını da belirtti. Yarışmaya geçen yıl 73 kişinin toplam 108 eserle katıldığını hatırlatan Kütük, bu yıl yarışmacı sayısının 179’a, eser sayısının da 324’e yükseldiğine dikkat çekerek, yarışmaya gösterilen rağbetin giderek artmasının, yarışmanın, gelecek yıllarda çok daha geniş kitlelere hitab eden bir sanat faaliyetine dönüşeceğinin göstergesi olduğunu ifade etti.

Ödüller

Açılış konuşmalarının ardından, yarışmada dereceye giren eserlerin sahiplerine ödülleri ve başarı plaketleri takdim edildi.

Miniatürk Sergi Salonu’nda düzenlenen törende, yarışma birincisi Ayşe Kaya’ya 7000 TL, ikincisi Hatice Zeybek’e 5000, üçüncüsü Elif Çak’a 4000 TL para ödülü takdim edildi. Yarışmada mansiyon ödülüne değer bulunan eserlerin sahipleri Özcan Güler ile Hüsna Eroğlu da, 1000’er TL ile ödüllendirildiler.

Törende birincilik ödülünü Kültür A.Ş. Genel Müdürü Nevzat Kütük, ikincilik ödülünü Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat Bölümü Başkanı Prof. Dr. İlhan Özkeçeci, üçüncülük ödülünü ise Kültür A.Ş. Projeler Müdürü Fatih Yavaş ile Mekânlar İşletme Müdürü Osman Demirtaş takdim etti.

Mansiyon ödüllerini ise, Hediyem İstanbul Üretim ve Pazarlama Şefi Talha Yılmaz ile Jüri Üyesi Prof. Dr. Ahmet Atan verdi.