Türkçe İngilizce Google Play App Store 0 (212) 222 28 82

Liberya Dışişleri Bakanı Ngafuan Miniatürk’te

Liberya Dışişleri Bakanı Auqustine Kpehe Ngafuan, beraberindeki heyetle birlikte Türkiye’nin ilk minyatür parkı olan Miniatürk’ü ziyaret etti.

Liberya Dışişleri Bakanı Ngafuan Miniatürk’te

Liberya Dışişleri Bakanı Auqustine Kpehe Ngafuan, beraberindeki heyetle birlikte Türkiye’nin ilk minyatür parkı olan Miniatürk’ü ziyaret etti.

Konuk Bakana ve heyetine refakat eden Miniatürk İşletme Müdürü Resul Erkan, “Büyük ülkenin küçük modeli” sloganıyla yola çıkan Miniatürk ve sergilenen eserler hakkında bilgi verdi.

2 Mayıs 2003 tarihinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından ziyarete açılan Miniatürk’te, Türk ve Osmanlı coğrafyasından seçilmiş 128 mimarî eserin 1/25 oranında yapılmış maketleri sergileniyor.

Toplam 60.000 metrekare alan üzerine kurulan Miniatürk’te, 15.000 metrekare maket alanı, 40.000 metrekare yeşil ve açık alan, 3.500 metrekare kapalı alan, 2.000 metrekare havuz ve suyolu, 500 araçlık otopark bulunuyor.

Miniatürk’te; bir yanda kervansaraylar, külliyeler, medreseler, köprüler, garlar, iskeleler, kaleler, surlar, türbeler, camiler, kiliseler, sinagoglar, saraylar, yalılar, dikilitaşlar, anıtlar, heykeller; diğer yanda Pamukkale’den Peri Bacaları’na kadar dünyada eşi olmayan tabiî oluşumlar, uzmanların danışmanlığında bir ekip tarafından, titiz bir çalışmayla yapılan maketlerle sergileniyor.

Miniatürk’te ayrıca, Anadolu’da inşa edilen ve bugün yerinde olmayan, dünyanın antik çağdaki yedi harikası arasında sayılan Artemis Tapınağı ve Halikarnas Mozolesi de sergileniyor.

Miniatürk’te ziyaretçilere Türkçe, İngilizce, Fransızca, Almanca, Rusça, Arapça, Farsça, Japonca ve İspanyolca olmak üzere 9 dilde bilgi verilen elektronik rehberlik sistemi de hizmet veriyor.

Miniatürk içerisinde, Panorama Zafer Müzesi ile Kristal İstanbul Müzesi de yer alıyor.