Türkçe İngilizce Google Play App Store 0 (212) 222 28 82

Miniatürk'ün Minik Müzeleri

Miniatürk’ün içinde bulunan iki minik müze Kristal İstanbul ve Panorama Zafer Müzesi keşfedilmeyi bekliyor…

Miniatürk'ün Minik Müzeleri

Miniatürk’ün içinde bulunan iki minik müze Kristal İstanbul ve Panorama Zafer Müzesi keşfedilmeyi bekliyor…

Türkiye’nin ilk ve tek açık hava müzesi olan Miniatürk, özellikle yaz aylarında yerli ve yabancı turist tarafından yoğun ilgi görmesine rağmen müzenin içinde bulunan Panorama Zafer Müzesi ve Kristal İstanbul, kapalı mekanda sergilendikleri için pek çok ziyaretçinin dikkatinden kaçıyor. Oysa her iki müze de kış aylarına adım attığımız şu günlerde hem gezmek hem de öğrenmek için iyi birer alternatif.

 BİR İSTANBUL MÜZESİ HEM DE BİLLURDAN

 Kristal cam, ışık ve yüksek lazer teknolojisini tarihle buluşturan 3 boyutlu eser müzesi…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. tarafından Miniatürk’te açılan Kristal İstanbul dünyanın ilk ve tek kristal müzesi. Müze’de sergilenen birbirinden değerli 16 tarihi eser, kristal cam içine lazer yöntemiyle üç boyutlu resim işlenmesiyle oluşturuldu.

Eserler, kristaller içine işlenen tarihi güzelliği daha iyi yansıtabilmek için loş bir ortamda ve altlarına konulan ledlerle farklı renklerde serileniyor. Eserlerin altıa yerleştirilen sessiz motor sistemiyle figürler her beş saniyede bir renk değiştiriyor.

Galata Kulesi, Kız Kulesi, Sultanahmet Camii, Fatih Camii, Haydarpaşa Garı, Kız Kulesi, St. Antuan Kilisesi, Topkapı Sarayı, Çırağan Sarayı, Dolmabahçe Sarayı, Eyüp Sultan Camii ve Rumeli Hisarı görenleri kendine hayran bırakıyor.

KURTULUŞ SAVAŞINI 3 BOYUTLU SEYREDİN!

 Zafer Müzesi bir yandan kazanılan savaşı gözler önüne sererken diğer yandan önemli bir eğitici fonksiyon üstleniyor.

Fonda resimlenen Çanakkale ve Kurtuluş savaşlarından seçilen sahneler, üç boyutlu maketler, ses ve ışık unsurlarıyla bütünlenerek ortaya canlı bir kompozisyon çıkıyor. Böylece tarihimizden önemli kesitler, adeta bir zaman tünelinden geçercesine gezilebilecek bir mekana dönüşüyor.

Cumhuriyet’imizin yakın tarihinin panaromik bir gerçeklikle yansıtıldığı Zafer Müzesi’nde aynı zamanda Atatürk Fotoğrafları sergisini de gezmek mümkün.  Sergiye, Atatürk’ün tarihe ve geleceğe yön veren sözleri de eşlik ediyor