Türkçe İngilizce Google Play App Store 0 (212) 222 28 82

Veysel Karani Türbesi’nin maketi, Miniatürk’te törenle ziyarete açıldı

Siirt’in Baykan İlçesi’nde bulunan Veysel Karanî Türbesi ile Veysel Karanî Camisi’nin maketleri, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ve Siirt Valisi Ahmet Aydın’ın da katıldığı bir törenle Miniatürk’te ziyarete açıldı.

Veysel Karani Türbesi’nin maketi, Miniatürk’te törenle ziyarete açıldı

Veysel Karani Türbesi’nin maketi, Miniatürk’te törenle ziyarete açıldı

Siirt’in Baykan İlçesi’nde bulunan Veysel Karanî Türbesi ile Veysel Karanî Camisi’nin maketleri, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ve Siirt Valisi Ahmet Aydın’ın da katıldığı bir törenle Miniatürk’te ziyarete açıldı.

Açılış törenine İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Siirt Valisi Ahmet Aydın, Siirt Milletvekili Osman Ören, Siirt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Erman, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. Genel Müdürü Nevzat Kütük, İşadamı Ethem Sancak, Türkmedya İcra Kurulu Başkanı Cengiz Özdemir, vakıf ve derneklerin temsilcileri ile çok sayıda davetli katıldı.

Beyazıt Camisi’nin imamı Suat Gözütok’un Kur’ân-ı Kerîm tilâvetiyle başlayan programda daha sonra protokol konuşmalarına geçildi.

Samir: Veysel Karanî’yi anlatabildiğimiz her yerde daha iyi bir dünya ümidi vardır

Asırlardır Hırka-i Şerif’i muhafaza eden Muhafız Ailesi’nden, Veysel Karanî Hazretlerinin 59’uncu kuşak torunu Barış Samir, yaptığı konuşmada, “Şüphesiz ki, Peygamber Efendimiz, Üveys El Karanî Hazretlerine bir hilafet hırkası emanet etmiştir. Bu hilafet, koşulsuz sevginin, dürüstlüğün, vicdanın, tevazunun, anne sevgisinin, görmeden iman etmenin ve Allah’a tam teslimiyetin hilafetidir. Bu hilafeti, yani Üveys’i ve Üveysîliği hatırlatabildiğimiz, tanıtabildiğimiz, anlatabildiğimiz ve hissettirebildiğimiz her yerde daha iyi bir dünya ümidi vardır” dedi. Samir, Veysel Karanî’nin türbesinin maketinin Miniatürk’te yer almasının, Türkiye ve Dünyada daha çok tanınmasına vesile olmasını umduğunu dile getirdi.

Sancak: Veysel Karanî’nin gerçek kabrinin Siirt’te olduğuna inanıyoruz

Barış Samir’in ardından kürsüye gelen İşadamı Ethem Sancak ise, İstanbul’un yüzyıllar sonra bir sevgilisine daha kavuştuğunu ifade ederek, “Hazreti Üveys El Karanî’nin manevî şahsiyeti, Haliç’in kıyısına, çok sevdiği Hazreti Eyyub El Ensarî’nin kabrinin karşısına yerleştiriliyor. Buna vesile olan devletimize, belediyemize ve emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz” dedi.

Sancak, Veysel Karanî’nin vefatından sonra dünyanın 7 ayrı bölgesinden gelen Müslümanların, onun mübarek naaşını kendi ülkelerine götürmek istediklerini, Hz. Ali’nin de bir kargaşa ve fitneye mahal vermemek için, aynı ağırlıkta 7 tabut hazırlattığını ancak onun naaşını bunlardan birisine koyduğunu anlattı. Sancak, 7 bölgede de Hz. Veysel Karanî’nin kabrinin bulunduğunu, günümüzde bunlardan üçünün yerinin bilinmediğini; ancak içinde onun naaşının bulunduğu tabutun Siirt’e geldiğine inandıklarını söyledi.

Aydın: Maket, Siirt’in tanıtımına katkı sağlayacak

Siirt Valisi Ahmet Aydın da, âlimler ve evliyalar diyarı Siirt’e ait ikinci maketin Miniatürk’te açılışını gerçekleştirdiklerine işaret ederek, Siirt Ulu Cami’nin maketinin de Miniatürk’te yer almasını arzu ettiklerini, bu konuda da Ethem Sancak’ın desteğini beklediklerini dile getirdi. Vali Aydın, maketlerin Miniatürk’te yer almasının Siirt’in tanıtımı açısından büyük önem taşıdığını ifade etti.

Mutlu: Maket, annelerimizi daha derin bir sevgiyle anmamıza da vesile olacak

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ise, davetlileri  “Sabahü’l nûr, sabahü’l hayr” diyerek selâmlamayla başladığı konuşmasında, Veysel Karanî Hazretlerinin manevî açıdan taşıdığı değeri dile getirdi. Vali Mutlu, maketin açılışı ile birlikte İstanbul’un da Siirt’teki bu bereketten manevî anlamda nasiplenmiş olacağını söyledi. Mutlu, “Miniatürk’ü gezenler, Veysel Karanî Hazretleri üzerinden inşallah bu güzel şehre de dua etmiş olacaklar” dedi. Manevî miraslarına sahip çıktıkları için Siirtlileri yürekten kutladığını belirten Mutlu, daha önce Siirt’te görev yapmış olduğu için kendisini bahtiyar hissettiğini söyledi. Vali Mutlu, “İnanıyorum ki, bu türbenin maketinin ziyareti vesilesiyle, her ziyaret eden, anne sevgisi konusunda çok daha derûnî bir hissi yaşayacaklar ve annelerimizi daha derin bir rahmetle, daha derin bir sevgiyle anmamıza vesile olacaklar” diye konuştu.

Plaket Takdimi

Programda daha sonra plaket takdimi gerçekleştirildi.

Siirt Milletvekili Osman Ören, İşadamı Ethem Sancak’a; Siirt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Derman, Kültür A.Ş. Genel Müdürü Nevzat Kütük’e, İşadamı Ethem Sancak, Muhafız Ailesi’nden Barış Samir’e; İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu Beyazıt Camisi İmamı Suat Tokgöz’e; Siirt Valisi Ahmet Aydın da İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’ya plaket takdim etti.

Plaket takdimi sırasında söz alan Siirt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Derman, Hz. Veysel Karanî Türbesi’nin, Türkiye ve Dünyaya mal olmuş olan Miniatürk’te yer almasının kendileri için onur olduğunu söyledi.

Kütük: Maksadımız mimarî eserlerimizi daha yakından tanıtmak

Kültür A.Ş. Genel Müdürü Nevzat Kütük de, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bir kuruluşu olan Miniatürk’ün, Türk veİslâm coğrafyasının nadide mimarî eserlerinin maketlerini sergileyerek hem ülkemizin insanlarına hem de Dünyaya tanıtmak amacıyla kurulduğunu; Cengiz Özdemir döneminde 105 eserle açılan Miniatürk’teki maket sayısının bu gün 128’e yükseldiğini söyledi. Siirt’e ait eserlerin maketlerinin 3’e çıkarılması temennisinde bulunan Siirtlilere lâtifeyle karşılık veren Kütük, İsmail Fakirullah Türbesi, İbrahim Hakkı Türbesi, Veysel Karanî Türbesi ve Veysel Karanî Camisi maketleriyle Miniatürk’te Siirt’e ait 4 eserin bulunduğunu, Ulu Cami’nin eklenmesi hâlinde bu sayının 5’e çıkacağını vurguladı. Kütük, “Yani sanki burayı Siirt eserleriyle doldurmuş olacağız. Bundan sonra da sürekli maket yerleştirmeye kalkarsak yer kalmayacak. Siirt’in dışında başka şehirlere de biraz yer verelim diyorum” dedi.

Daha sonra, Siirt’in Baykan İlçesi’nin Veysel Karanî Beldesi’nde bulunan Veysel Karanî Türbesi ile Veysel Karanî Camisi’nin maketleri, edilen duanın ardından, açılış kurdelesi kesilerek ziyarete açıldı.

Bu maketlerle birlikte Miniatürk’te sergilenen maket sayısı 128’e yükseldi.